TAPPI T826

Technické sdružení celulózového a papírenského průmyslu

Tlakový tester SCT-01 pro krátký rozpětí je určen k měření pevnosti v tlaku papírových a lepenkových materiálů v podélném i příčném směru. Vyhodnocuje pevnost v tlaku při krátkém rozpětí tak, že na úzký vzorek působí řízeným tlakem a zaznamenává maximální sílu při poruše. Díky přesnému upnutí, stabilnímu provozu a testování řízenému pomocí PLC pomáhá tento přístroj výrobcům obalů, výrobcům papíru a laboratořím provádět spolehlivé hodnocení kvality v tlaku.

Na stránkách TAPPI T826 Tato zkušební metoda se široce používá k hodnocení pevnosti papírových a lepenkových materiálů v tlaku při malém rozpětí, zejména u materiálů používaných při výrobě obalů a krabic. Zkouška poskytuje cenné informace o vlastní pevnosti papírových vláken v tlaku tím, že měří maximální tlakovou sílu, kterou malý zkušební úsek vydrží před porušením. Pro laboratoře, výrobce obalů a týmy kontroly kvality, Zkouška tlakovou zátěží na krátkém rozpětí podle normy TAPPI T826 nabízí účinný způsob, jak posoudit pevnost materiálu, optimalizovat konstrukci desky a zvýšit spolehlivost obvodového plošného spoje.

Na stránkách SCT-01 – Zkušební stroj pro zkoušky tlakové pevnosti s krátkým rozpětím od společnosti Cell Instruments je určen pro přesné Zkouška pevnosti v tlaku papíru a lepenky při krátkém rozpětí jak v podélném směru (MD), tak v příčném směru (CD). Přístroj vyvíjí řízený tlak na přesně připravený zkušební vzorek a měří maximální sílu potřebnou k vyvolání porušení v tlaku. Je vhodný pro papírové a lepenkové materiály s gramáží v rozmezí od 100 g/m² do 400 g/m², což z něj činí ideální řešení pro vývoj obalových materiálů a kontrolu kvality výroby.

Co je to zkouška tlakovou zátěží na krátkém rozpětí podle normy TAPPI T826?

TAPPI T826 popisuje zkušební metodu pro stanovení pevnosti papíru a lepenky v tlaku při krátkém volném rozpětí. Na rozdíl od běžných tlakových zkoušek, které hodnotí kompletní obalové konstrukce, tlak v krátkém rozpětí se zaměřuje na odolnost samotného papíru nebo lepenky proti stlačení.

U obalových materiálů na bázi papíru je zachování konstrukční pevnosti do značné míry závislé na pevnosti vláken. Během výroby, přepravy, stohování a skladování jsou vlnitá lepenka a papírové obaly vystaveny tlakovým silám působícím z různých směrů. Měření pevnost v tlaku při krátkém rozpětí pomáhá inženýrům pochopit schopnost materiálu odolávat těmto silám ještě před návrhem finálních konstrukcí obalů.

Tato zkouška hodnotí vlastní pevnost vláknové sítě materiálu tak, že minimalizuje vliv vzpěru. Vzhledem k tomu, že délka zkušebního úseku je extrémně krátká, naměřená tlaková síla odráží spíše strukturu papíru než celkovou geometrii zkušebního tělesa.

TAPPI T826 | Zkušební zařízení pro stanovení pevnosti v tlaku papíru při krátkém rozpětí

Proč je zkouška pevnosti v tlaku s krátkým rozpětím důležitá?

Tlaková pevnost papíru a lepenky má přímý vliv na odolnost obalu. Materiál s nedostatečnou tlakovou pevností může vést k:

  • Snížená odolnost proti stohování během přepravy
  • Předčasná deformace krabice
  • Nižší úroveň ochrany u balených výrobků
  • Zvýšené riziko selhání obalů
  • Nestabilní kvalita výroby

Pro inženýry zabývající se balením, Zkouška pevnosti v tlaku papíru a lepenky při krátkém rozpětí poskytuje důležité údaje o materiálu před zpracováním papíru na kartony, vlnitou lepenku nebo jiné obalové výrobky.

Tento test je obzvláště užitečný při porovnávání:

  • Různé druhy papíru
  • Složení vláken
  • Výrobní procesy
  • Dodavatelé surovin
  • Metody povrchové úpravy

Díky získání spolehlivých hodnot pevnosti v tlaku mohou výrobci vybírat vhodné materiály, přičemž omezí nadměrnou spotřebu materiálu a zachovají funkčnost obalu.

Princip zkoušky podle normy TAPPI T826

Základní princip Zkouška tlakovou zátěží na krátkém rozpětí podle normy TAPPI T826 spočívá v stlačení úzkého vzorku z papíru nebo lepenky mezi dvěma přesně vyrovnanými svorkami, dokud nedojde k porušení vzorku.

Zkušební stroj SCT-01 pro zkoušky tlakem na krátkém rozpětí využívá zkušební vzorek o šířce 15 mm, který je pevně upnut mezi dvěma tlakovými čelistmi. Čelisti udržují pevné zkušební rozpětí 0,70 mm, čímž vytvářejí kontrolované podmínky pro zkoušku tlakem.

Během testování:

  1. Připravený vzorek se vloží mezi horní a dolní upínací čelisti.
  2. Pneumatické svorky vyvíjejí rovnoměrnou upínací sílu, která zajišťuje vzorek.
  3. Kompresní mechanismus stahuje svorky k sobě řízenou rychlostí.
  4. Přístroj zaznamenává maximální kompresní sílu před porušením.
  5. Naměřená hodnota představuje pevnost vzorku papíru nebo lepenky v tlaku.

Tato zkušební metoda nesleduje deformaci při přetržení. Zaměřuje se naopak na maximální tlakovou sílu, kterou materiál vydrží při zkoušce s krátkým rozpětím.

Jak se provádí zátěžová zkouška v krátkém rozpětí?

Spolehlivý tlak v krátkém rozpětí Tento test vyžaduje přesnou přípravu vzorků a kontrolované podmínky při provádění zkoušky.

Mezi typické kroky testování patří:

Příprava vzorků

Vzorek papíru nebo lepenky se připraví podle požadovaných rozměrů:

  • Šířka: 15 mm
  • Délka: 75 mm

Vzorky se obvykle zkouší jak ve směru stroje, tak v příčném směru, protože orientace papírových vláken ovlivňuje stlačitelnost.

Upínání vzorků

Model SCT-01 využívá speciálně navržené upínací svorky s kontaktními plochami s vysokým třením. Každá svorka se skládá z pevné a pohyblivé čelisti s upínací délkou 30 mm.

Upínací systém vyvíjí konstantní sílu ve výši:

2 300 ± 500 N

Tím je zajištěno, že vzorek zůstane během stlačování pevně na svém místě, a zabrání se jeho posunutí.

Měření komprese

Přístroj stlačuje vzorek při řízené rychlosti zkoušky:

3 ± 0,1 mm/min

Maximální síla naměřená před porušením představuje pevnost vzorku v tlaku při krátkém rozpětí.

Vlastnosti zařízení SCT-01 pro zkoušení pevnosti v tlaku na krátkém rozpětí

Přístroj SCT-01 je určen pro laboratoře a výrobní provozy, kde je zapotřebí provádět opakovatelná měření stlačitelnosti papírových a lepenkových materiálů.

Mezi hlavní funkce patří:

FunkcePopis
Metoda testováníZkouška tlakem na krátkém rozpětí
Pokyny k testuPodélný směr a příčný směr
Šířka vzorku15 mm
Kompresní vzdálenost0,3–2 mm
Testovací rozsah1–500 N nebo podle požadavků zákazníka
Usnesení0,01 N
Rychlost testu3 ± 0,1 mm/min
Operační systémŘízeno programovatelným logickým automatem (PLC) s rozhraním HMI
Způsob upnutíPneumatické upnutí vzorku
Datové jednotkyN, kgf, lbf
KomunikaceVolitelný rozhraní RS-232

Systém řízený programovatelným logickým automatem (PLC) zajišťuje stabilní provoz, zatímco rozhraní HMI umožňuje obsluze snadno nastavit parametry testů a zkontrolovat výsledky.

Výhody použití přístroje SCT-01 při zkouškách papíru a lepenky

Přesné měření kompresní síly

Přístroj SCT-01 umožňuje měření síly s vysokým rozlišením 0,01 N, díky čemuž mohou laboratoře odhalit i nepatrné rozdíly mezi jednotlivými druhy papíru a výrobními šaržemi.

Stabilní uchování vzorku

Pneumatické upínání zajišťuje stálý upínací tlak a omezuje vliv obsluhy během zkoušení. Správné vyrovnání mezi upínacími prvky zvyšuje opakovatelnost.

Flexibilní nastavení testování

Díky nastavitelným parametrům zkoušek mohou uživatelé posuzovat různé druhy papíru a lepenky podle jejich konkrétních požadavků na kvalitu.

Pohodlná správa dat

Volitelná komunikační funkce RS-232 umožňuje propojení s externími softwarovými systémy pro sběr dat a správu laboratoře.

Zlepšená kontrola kvality

Výrobci mohou výsledky testů využít ke kontrole dodávaných surovin, k optimalizaci výrobních procesů a k ověření vlastností hotových výrobků.

Využití zkoušek tlakové pevnosti u krátkých rozpětí

Zkouška pevnosti v tlaku papíru a lepenky při krátkém rozpětí je široce využívána v odvětvích, která jsou závislá na spolehlivých papírových obalových materiálech.

Mezi běžné oblasti použití patří:

Výroba obalů z vlnité lepenky

Výrobci lepenky využívají údaje o stlačitelnosti k posouzení vlastností papíru před jeho zpracováním do vlnitých obalových konstrukcí.

Výroba lepenky

Papírny využívají zkoušky tlakovou zátěží k porovnání různých druhů papíru a ke sledování konzistence výroby.

Výzkum a vývoj v oblasti balení

Inženýři z oddělení výzkumu a vývoje využívají výsledky tlakových zkoušek na krátkých rozpětích k vývoji lehkých obalových řešení, která zároveň splňují požadavky na pevnost.

Laboratoře pro kontrolu kvality

Nezávislé laboratoře a kontrolní organizace používají standardizované metody zkoušek tlakem k hodnocení materiálů a ověřování dodavatelů.

Materiály vhodné pro zkoušky podle normy TAPPI T826

Přístroj SCT-01 je vhodný pro zkoušení různých druhů papíru a lepenky, včetně:

  • Karton na výrobu obalů
  • Balicí papír
  • Karton
  • Materiály pro výrobu krabic
  • Komponenty z vlnité lepenky

Je obzvláště vhodný pro materiály v doporučeném rozmezí gramáže:

100 g/m² až 400 g/m²

Související normy pro zkoušky tlakem u krátkých rozpětí

Zkušební stroj SCT-01 pro zkoušky tlakové pevnosti s krátkým rozpětím podporuje zkušební metody týkající se:

StandardníPopis
TAPPI T826Zkouška pevnosti v tlaku papíru a lepenky při krátkém rozpětí
ISO 9895Metoda zkoušky tlakové pevnosti papírových a lepenkových materiálů
DIN 54518Požadavky na zkoušky tlakovou zátěží u papírových výrobků
BS 7325Metoda zkoušky pevnosti v tlaku u papíru a lepenky
GB/T 2679.10Zkoušky pevnosti papíru a lepenky v tlaku
QB/T 2386Požadavky na zkoušení papíru a obalových materiálů

Tyto normy stanovují uznávané postupy pro hodnocení vlastností papíru a lepenky při stlačení na různých trzích.

Výběr správného kompresního testeru pro krátké rozpětí

Při výběru vybavení pro pevnost v tlaku při krátkém rozpětí Při provádění měření by laboratoře měly zohlednit:

  • Přesnost a rozlišení měření
  • Konstrukce a vyrovnání svorky
  • Stabilita regulace komprese
  • Softwarové funkce a možnosti správy dat
  • Shoda s požadovanými normami
  • Podpora ze strany výrobce a možnosti přizpůsobení

Zařízení SCT-01 představuje praktické řešení pro společnosti, které potřebují spolehlivá data o kompresi pro vývoj obalů, monitorování výroby a laboratorní kontrolu kvality.

Společnost Cell Instruments rovněž nabízí upínací přípravky a testovací řešení na míru pro specifické požadavky na hodnocení materiálů, čímž pomáhá zákazníkům přizpůsobit testovací systémy jejich jedinečným aplikacím.

Doporučit
Kontakt
Nedávno

Získat

TAPPI T826

Řešení

Spolehlivé údaje o pevnosti v tlaku pomáhají konstruktérům obalů vybírat vhodné materiály, zlepšovat vlastnosti výrobků a udržovat stálou kvalitu. Tester pevnosti v tlaku na krátkém rozpětí SCT-01 umožňuje přesné testování papíru a lepenky podle uznávaných zkušebních metod. Kontaktujte společnost Cell Instruments a dozvíte se více o řešeních pro zkoušky pevnosti v tlaku s krátkým rozpětím, o upínacích přípravcích na míru a o profesionálních zařízeních pro zkoušení materiálů navržených pro potřeby vaší laboratoře či výroby.

Standardní

TAPPI T826

Odvětví

Výroba papíru
Vlnitá lepenka
Výroba lepenky na obaly
Zpracování obalových materiálů
Laboratoře pro kontrolu kvality
Výzkumné a vývojové laboratoře
Organizace poskytující testovací služby
Vzdělávací instituce

Materiál

Karton na výrobu obalů
Karton
Balicí papír
Materiály z vlnité lepenky
Papír na výrobu krabic
Obalové materiály na bázi vláken